GTWb_top GTWb_top
Uwaga, do 25 bieżącego miesiąca zgłaszamy tematy na następną akcję pod tym adresem [link]. Jedna osoba może zgłosić jeden temat. Od 26 do końca miesiąca głosujemy.

Zgłoszone tematy:

1. Koniec. Zamykamy. od fi(l)ip
2. Więcej optymizmu! od warszawista_z_witolina
sobota, 09 sierpnia 2008
Co prawda nie związane z Warszawą, ale że koleżanka do GTWb należy toteż w drodze wyjątku linkuję (co by rzecz stała się popularniejszą) do wpisu na blogu Chrzelic.

Dni Chrzelic 2008

I mała zapowiedź:

"Dni Chrzelic 2008 już niedługo, bo od 14 do 17 sierpnia. W tym roku, jak zwykle wiele atrakcji, a jednym z ciekawszych punktów programu będzie prezentacja pomysłów na rewitalizację i wykorzystanie zamku, w wykonaniu Fundacji Ortus (w niedzielę o 14:30)
A jeżeli zdecyduje się przyjechać ktoś z GTWB, to obiecuję, że postaram się o dodatkowy, nieoficjalny punkt programu: w sobotę o 23:00
- będę oprowadzać po zakamarkach i komnatach zamku :)"

Jeśli by się ktoś decydował jechać na weekend, to ja chętnie się przyłączę. Do uzgodnienia transport, jedzie się przez Opole. Daleko,ale jaky jechać z rowerami to może by było szybciej. Samochodowo byłoby najlepiej, więc chętnie dorzucę się z bratem do benzyny :)


Przy okazji witamy w GTWb twórcę bloga Na rowerze - Bajkinga/Radklifa :)

środa, 06 sierpnia 2008
GTWb została zaproszona do udziału w projekcie Komuny Otwock "Dworzec Wschodni - zburzyć? umyć? pomalować? - czyli niechciane dziecko modernizmu". Zaproszenie dotyczy punktu piątego (czytaj niżej).

Sądzę, że możemy uznać istniejącą od 1989 roku Komunę Otwock za sojusznika i rzucić na pomoc kilka naszych dywizji. Więcej szczegółów pod konic sierpnia. Have fun!

__________
Dworzec Wschodni - zburzyć? umyć? pomalować? czyli niechciane dziecko modernizmu.

28 września 2008

Dworzec Wschodni zaprojektowany przez zmarłego w tym roku Arseniusza Romanowicza i oddany do użytku w 1969 roku, swego czasu uważany był za najnowocześniejszy i najbardziej reprezentacyjny budynek tego typu w Warszawie (w 1969 roku zdobył tytuł Mistera Warszawy w kategorii budynek użytkowy), a dziś jest jednym z przykładów degradacji warszawskiej architektury modernistycznej. W ramach projektu "Dworzec Wschodni - niechciane dziedzictwo modernizmu?" chcemy przyjrzeć się przyczynom tej sytuacji i badając Dworzec Wschodni, zastanowić się nad losem architektury modernistycznej w Warszawie.

[...]

Poprzez nasze działania chcemy wywołać dyskusję o tym, która z postaw wobec architektury modernizmu najbardziej odpowiada potrzebom dzisiejszej przestrzeni miejskiej:
- nostalgia za ideałami modernizmu, jego czystą formą, będąca reakcją na tandetną architekturę kapitalizmu lat 90.;
- bezkrytyczna wiara w przyszłość, powtórka modernistycznej utopii sterylnego miasta, opartej na wierze w uporządkowanie i oczyszczanie przestrzeni przez rewolucję, wyburzenie starej, chorej tkanki i tworzenie zamkniętych, sterylnych rajów; wiara w kontrolę przestrzeni miejskiej;
- czy uznanie modernizmu za jeden z pełnoprawnych elementów przeszłości i traktowanie budynków modernistycznych jako integralnych elementów miasta i dostosowywanie ich do dzisiejszych potrzeb na zasadzie t r a n s f o r m a c j i.

W ramach projektu planowane są następujące działania:

1. Realizacja krótkometrażowego filmu dokumentalnego, którego bohaterem będzie Dworzec w warstwie architektonicznej, ale i społecznej. Film będzie przedstawiał historię Dworca oraz jego współczesne funkcjonowanie. Autorkami filmu są Dominika Dzido, Marta Dzido i Aleksandra Panisko. Projekcję filmu chcemy zorganizować na Dworcu Wschodnim - czyniąc ją z jednej strony okazją do dyskusji na temat stosunku do architektury modernizmu, ale też stwarzając możliwość obejrzenia go zwykłym użytkownikom dworca.
Autorki filmu:

Dominika Dzido - antropolożka kultury, dziennikarka (współpracowała m.in. z TVP Kultura i TV4), doktorantka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Marta Dzido - pisarka (autorka książek ,,Ślad po mamie" i ,,Małż"), absolwentka PWSFTviT w Łodzi (realizacja filmowa i telewizyjna), współpracuje przy rozmaitych projektach filmowo - telewizyjnych jako reżyserka, operatorka, montażystka oraz scenarzystka.
Aleksandra Panisko - autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych dla TVP Kultura ("Boltanski. Biografia mityczna", "Stadion", "Zakorzenienie"). Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Akademii Filmu i Telewizji.

2. Spotkanie dyskusyjne nt. architektury modernizmu. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy m.in. Grzegorza Piątka, redaktora miesięcznika "Architektura - Murator", jednego z kuratorów polskiej wystawy na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji, Olę Wasilkowską, architektkę, współautorkę (wraz z Krzysztofem Świrblisem) projektu Bezinteresownej Przestrzeni Miejskiej, którego pierwsza odsłona prezentowana była w zeszłym roku na Dworcu Wschodnim; Pawła Giergonia, historyka sztuki, redaktora portalu sztuka.net, jednego z najaktywniejszych obrońców warszawskiego Supersamu.

3. Dwie instalacje artystyczne ingerujące w przestrzeń wokół Dworca lub na samym Dworcu, autorstwa młodych artystek: Karoliny Breguły i Patrycji Petryk.
Autorki instalacji:

Karolina Breguła - fotografka, artystka wideo. Absolwentka szkoły fotograficznej GFU przy Folkuniversitetet w Sztokholmie, Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie oraz fotografii w PWSFiTV w Łodzi. Autorka m.in. projektów "Niech Nas Zobaczą", "Widzi mi się pałac", "Mężatki" (wspólnie z Aleksandrą Buczkowską), "Lovebook". W 2007 roku zdobyła III nagrodę w konkursie Samsung Art Master. Współzałożycielka stowarzyszenia "Dom Fotografii".
Patrycja Petryk - absolwentka ASP w Warszawie, działa na pograniczu malarstwa i sztuki wideo. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, ostatnio w prezentowanej w Paryżu, Warszawie i Łodzi wystawie artystów polskich i francuskich w ramach projektu Échange Symétrique. Laureatka konkursu "Włącz feminizm", autorka prac wideo prezentowanych podczas wydarzeń z cyklu Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show.

4. Komuna Otwock vs. Dworzec Wschodni - akcja Komuny Otwock dotycząca Dworca Wschodniego.

5. Projekt fotograficznej dokumentacji Dworca i jego codziennego funkcjonowania, do którego zaprosimy warszawskich fotoblogerów. Wybrane zdjęcia zostaną zaprezentowane na blogu poświęconym projektowi oraz podczas pokazu slajdów towarzyszącego wydarzeniom na Dworcu 28 września.

6. Uruchomienie bloga poświęcone projektowi, na której zaprezentowane zostaną m.in. fragmenty filmu o Dworcu, zapis dyskusji dotyczącej architektury modernizmu oraz zgromadzone przez czas trwania projektu zdjęcia Dworca. Na blogu będzie też oczywiście istniała możliwość zamieszczania komentarzy, dzięki czemu, mamy nadzieję, stanie się on także przestrzenią do swobodnej dyskusji mieszkańców Warszawy.


piątek, 01 sierpnia 2008
Mamy środek lata, sezon urlopowy, wakacje... a mimo to głosowanie (w lekko zmodyfikowanej formule) odbyło się. Dwudziestu sześciu sprawiedliwych orzekło: tematem 10. Akcji Grupy Trzymającej Warszawskie blogi jest: "Człowiek z liściem na głowie... (typy i typki, osobliwe osobistości - z szacunkiem!)".

Notki publikujemy 20 sierpnia. Zwyczajowo. Wszystkim nowy uczestnikom zabawy polecam zapisanie się do newslettera (po prawej stronie), przypominam o działającym Forum i najzwyczajniej witam.

W przypadku wyjazdu, planowanego odcięcia od netu czy innego nieszczęścia, przygotowaną wcześniej notkę (tj. link do niej) można przesłać na adres gtwb@gazeta.pl - ktoś życzliwy doniesie o niej w dniu Akcji (szanujcie czas innych - proszę o nie nadużywanie tej opcji).

Uwaga techniczna: w związku z dość długawym tematem (w oryginale liczy sobie 84 znaki!) w tytułach notek akcyjnych i wszelakiej innej komunikacji możemy używać Tematu skróconego. Po prostu "Człowiek z liściem na głowie...".
sobota, 26 lipca 2008
Zwyczajowo głosujemy na Forum. Zwyczajowo głosowanie trwa do końca miesiąca (lipca). Głosuj - nie pozwól, by one zrobiły to za ciebie.

Krótka informacja dla wszystkich nowych członków: głosujemy na Forum GTWb. Głosowanie polega na skopiowaniu postu z najwyższą cyferką na początku (cyferka oznacza liczbę oddanych do tej pory głosów), dopisaniu swojego nicka przy wybranym temacie i uaktualnieniu liczby oddanych głosów. Bardzo proszę Hanulę o przestrzeganie tej zasady :) [a wszystkich o nie prowadzenie dyskusji w wątku z głosowaniem]. Cisza wyborcza trwa. Agitacja wzbroniona :)

Have fun!
środa, 23 lipca 2008
Witamy nowych!

Kazę/Karolinę z dalekiej ale bliskiej Danii
 www.zapolska.dk/blog/

Czajnika/Igora z bliska jak najbardziej
 Strefa słowa Igora

PolaOlę/onesan też z Warszawy Foto
wtorek, 22 lipca 2008
W dzisiejszej Gazecie Stołecznej (GW) znajdziecie tekst autorstwa Magdaleny Dubrowskiej o GTWb. Nie wiem jak w wydaniu papierowym, ale w sieci ukazał się on bez autoryzacji (a częściowo taka odbyła się i pani Magda nanosiła poprawki podczas rozmowy telefonicznej ze mną:) ).

Przyznam się, że pewnym zaskoczeniem dla mnie jest, że w tekście o blogach w internetowym wydaniu Gazety brak linków... Pewnie wieczorem dodamy jakiś obrazek z tej okazji.
poniedziałek, 21 lipca 2008
Jako że wujek ToMi zza miedzy założył stosowny watek do zgłaszania tematów na forum - linkuję go uprzejmie.

Przy okazji ęformuję, że zaczynamy od tej akcji stosować metodę numerowania postów tak, by wiadomo było który jest ostatni. Być może unikniemy w ten sposób tradycyjnego galimatiasu, choć osobiście czuję że i tak się coś pogmatwa po drodze :)
Zgłaszamy temat odpowiadając na post z największą cyferką klikając w "odpowiedz cytując" i dodając swój do listy wraz z nickiem autora w nawiasie.

Podobnie będzie w głosowaniu (w oddzielnym wątku).
Zgłaszać tematy można od dziś do 25 lipca. Głosowanie będzie od 26 lipca do 31 lipca (czyli do końca miesiąca) do północy.

Szczegóły są tutaj:

http://www.miastofeniksa.pl

Najpierw o samej wystawie:

Wystawa MIASTO FENIKSA - WAR*SAW EVERYTHING to niekomercyjne przedsięwzięcie, którego celem jest ukazanie wojennych i powojennych dziejów Warszawy - jej zburzenia i odrodzenia się niczym Feniks z popiołów.

Inspiracją do powstania tego projektu była rozmowa zasłyszana w tramwaju. Wynikało z niej, że stolica to miasto pozbawione klimatu i historii. "Co to za Starówka postawiona w latach pięćdziesiątych" - brzmiała jedna z opinii.

Takie zarzuty, poniekąd uzasadnione, tracą moc w momencie, kiedy spojrzymy na nasze miasto z odmiennej perspektywy. Nie ma już dawnej zabudowy, ale nadal są to te same miejsca. Chcemy uświadomić warszawiakom, zarówno tym z urodzenia, jak i mieszkającym tu od niedawna, że brutalne przerwanie ciągłości społecznego i architektonicznego rozwoju miasta nie ujęło nic z jej charakteru. Wręcz przeciwnie, wojenna i powojenna historia stolicy ukształtowała jej obecnego ducha i zapisała kolejne dumne karty w jej dziejach. Mówiąc słowami pisarki Marty Zielińskiej: "Warszawa to nie Rzym. Tu trwała jest nie materia, ale to co ponad nią, czyli uczucia i słowa".

Chodząc po Warszawie, nie zawsze możemy dotknąć historii dosłownie. Ale spacerując po Łazienkach, nadal chodzimy po tych samych ścieżkach, po których przechadzał się ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski; mijamy Belweder, w którym marszałek Józef Piłsudski w 1920 roku jedną decyzją wpłynął na losy Europy; w drodze do pracy mijamy dziesiątki miejsc, w których krew przelewali bohaterscy żołnierze Polski Podziemnej i umierały tysiące niewinnych cywilów mordowanych w ulicznych egzekucjach. Nadal góruje nad nami to samo niebo...

Wystawa MIASTO FENIKSA - WAR*SAW EVERYTHING to zbiór 28 fotomontaży, w których fotografie z Powstania Warszawskiego zostały połączone ze współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc. Kartę tytułową wystawy stanowi zestawienie panoramy miasta z 1854 roku z panoramą dzisiejszej Wielkiej Warszawy. Wystawa wpisuje się w oficjalne obchody 64. rocznicy Powstania Warszawskiego organizowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Wykorzystanie formy, jaką niesie za sobą technika fotomontażu, to odpowiedź na oczekiwania współczesnego widza, do którego przemawia przede wszystkim obraz, jego dosłowność i wyrazistość. Fotomontaż spełnia te warunki. Każdy obraz jest opisany, a dodatkowymi elementami prezentacji są fragmenty tekstów - poezji, reportażu, wspomnień - związanych z przedstawianymi miejscami. Przy każdym fotomontażu zostały też umieszczone oryginalne zdjęcia, z których powstał.

Ekspozycja ma charakter plenerowy. Będzie ją można zobaczyć na Krakowskim Przedmieściu 64 (skrzyżowanie z ul. Miodową). Ten fragment Traktu Królewskiego stanowi obowiązkowy punkt dla każdego turysty zwiedzającego Warszawę, jest też jednym ze szlaków spacerowych najczęściej wybieranych przez warszawiaków. Oglądanie wystawy w spokojnej atmosferze podczas przechadzek stworzy możliwość zastanowienia się nad prezentowanym obrazami. Ustawione na zewnątrz plansze pozwolą porównać zdjęcia z dzisiejszym wyglądem Warszawy, zwłaszcza z pięknie wyremontowanym Krakowskim Przedmieściem.

Wszystkie fotomontaże znajdują się na stronie www.miastofeniksa.pl; z działu "prasa" można ściągnąć zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, gotowe do druku.

Zdjęcia współczesnej Warszawy wykonali fotografowie związani z pracownią graficzną Oneshot Design. Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.

Organizatorami wystawy są: Biuro Promocji Miasta st. Warszawy i pracownia graficzna Oneshot Design, której graficy opracowali również identyfikację wizualną i projekt wystawy.

Organizacja i finansowanie wystawy: Biuro Promocji Miasta st. Warszawy
Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Narodowego.
Realizacja i projekty graficzne: Oneshot Design - pracownia graficzna
Fotografie i fotomontaże: Piotr Margas, Maciej Kościelniak (Oneshot Design)
Opracowanie tekstów: Piotr Margas (Oneshot Design)
Konsultacja merytoryczna: Muzeum Powstania Warszawskiego
Specjalne podziękowania dla Adama Kościelniaka, bez którego ta wystawa nigdy by nie powstała.

---

O co chodzi? Otóż uważam, że warto takie przedsięwzięcia propagować. Dlatego jutro zareklamuję tę imprezę na swoim fotoblogu, a Was także serdecznie namawiam, abyście zareklamowali ją w najbliższej blogowej notce.

Warszawa jest tego warta!

15:16, warszawa78, czytelnia
Link Komentarze (3) »
Oczekiwane od miesięcy kółeczka pojawiły się nareszcie. Ich Inwazję zapoczątkowała seria falstartów...

1.Kółeczko jako jeden z pierwszych dostrzegł Janex_wwa
2.Teleserv poszedł w różową hulajnogę i nie tylko...
3.Zardzewiały kółeczka na Varsoviaest
4.Nonstop kółeczka z młodocianym piratem drogowym!
5.Za to MiastoWu zaszalało z latarką
6.Fotoholik ryzykował zabawę z kółeczkami nad kałużą...

I tu nareszcie zaczęła się Akcja zdominowana przez dwa kółeczka.

7.Tzy razy po dwa razy sfocił Arawicz
8.Koło klopsika wujek ToMi wyrobił 100% normy!
9.Tęczowo i bańkowo u Sawkas
10.Zagadkowe kółeczka wynalazł MichalSalas
11.Agata przytoczyła dużo kółeczek...
12.Z kółeczkami wstrzeliła się o pólnocy Hanula
13.Kazuyoshi78 (Warszawa78) zrobił hop!
14.Kółeczka wśród gałęzi wypatrzyła Makowka
15.Slawnowi historia sama się potoczyła.
16.Noijaktunierobić kółeczek po raz pierwszy
17.Noijaktunierobić kółeczek po raz drugi
18.Kółeczek w mieście szkał też Abumicha
19.Karska wypatrzyła czerwone kółeczko na niebie
20.Same kółeczka u 0-22
21.Yum-Yum i wróble robiące wiadomo co
22.A w Chrzelicach niespodzianka!
23.ToMi nie zdążył poświęcić kółeczek,ale za to ma 200%
24.Czas toczy koła u Gosiek
25.Qqina nosi kóleczka cały czas przy sobie
26.Dwa kółeczka M.lenki
27.A Karolina długo siedzi z kieliszkiem przed komputerem
28.Trochę poza konkursem muzycznie Finito
29.TomaszMoss zaprasza na kółeczka
30.Nareszcie kółeczka u lavinki
31.U Rubeusa kółeczka są luksusowe!
32.Froasia zatoczyła kółko dosłownie
33.W kółko i krzyżyk grał Beavis
34.ToMi zrobił 300% normy!
35.Zadanie wykonała też Hrabina_fo
36.A Tukee nawet nie musiała wychodzić z domu
37.Praski Czasomierz kółeczek od Leoneo
38.Credek odnalazł koło w kosmosie
39.W architekturze szukał kółeczek Wave32
40.A Michalslowikowski szalał po mieście...

...

41. Kółeczkowy punkt widzenia przedstawia Miszka44
42. Pirotechnika zalewa nas kóleczkami
43. Jeszcze jedne spóźnione kółka Potap
44. Aard co się nie przyznawał.

I to by było na tyle w kwestii kółeczek których nie podejmuję się policzyć :)

A na blogfrogu dziś jesteśmy na pierwszym miejscu!Na blognews może nie na pierwszym miejscu, ale na pierwszej stronie są:

Archiwum
Wyniki ostatnich akcji

Valid HTML5

Poprawny CSS!