GTWb_top GTWb_top
czwartek, 01 października 2009

Może kogoś ta informacja zainteresuje :

Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego
zaprasza na dwusemestralne studia podyplomowe

Podyplomowe Studia Varsavianistyczne

Studia adresowane są do osób z wykształceniem wyższym, zainteresowanych Warszawą dawna i współczesną. Pozwalają one poznać specyfikę rozwoju urbanistycznego miasta stołecznego, historyczne i aktualne uwarunkowania funkcjonowania warszawskich władz miejskich i samorządowych, procesy demograficzne charakterystyczne dla dotkniętej dwoma wojnami aglomeracji wielkomiejskiej. Dostarczają też wiedzy o architekturze i życiu kulturalnym Warszawy oraz jej relacjach z Mazowszem.

Czesne za studia wynosi - 4400 zł (po 2200 zł za każdy semestr).

Więcej informacji : http://www.podyplomowe.uw.edu.pl/pages/wydzialy/ih/vars.html

Ps. Można zapisać się również na Studia Podyplomowe "Historia i Kultura Żydów w Polsce"

 

3 października "Życie Warszawy" rozpoczyna kolejną edycję konkursu "Retro Warszawa". Jest on poświęcony powojennej historii naszej stolicy. Fotografie można przesyłać w dwóch kategoriach: historycznej oraz współczesnej.

 

 Więcej na stronie Fotopolis i gazecie w sieci - Życie Warszawy

 

"Życie Warszawy" rozpoczyna konkurs fotograficzny poświęcony powojennej historii stolicy. Oczekujemy, że włączą się państwo w naszą zabawę i poszukają miejsc, które w ciągu ostatnich 50 lub 20 lat przeszły większe lub mniejsze zmiany. W każdą sobotę będziemy publikować w naszej gazecie oraz na stronie internetowej zyciewarszawy.pl/retrowarszawa archiwalną fotografię ze zbiorów rodziny Pytków, która będzie zagadką dla państwa.

 

Gdy mówimy o starej Warszawie to stają nam przed oczyma czarno-białe obrazy przedwojennej stolicy bądź zdjęcia pogruchotanego wojenną zawieruchą miasta. Zupełnie inaczej postrzegamy powojenne losy miasta. Lata 50., 60., 70., 80. czy 90. ubiegłego wieku jawią się jako czas nie tak odległy, okres w którym Warszawa nie zmieniała się już tak dynamicznie.

 

W naszym konkursie fotograficznym "Retro Warszawa" chcemy razem z państwem pokazać ogrom zmian, dać świadectwo miejscom i budynkom, które już nie istnieją. Oczekujemy, że odnajdziecie pokazywane przez nas miejsca i w sposób możliwie dokładny w stosunku do oryginału, sfotografujecie zaprezentowany kadr.

czwartek, 17 września 2009
Podsyłam za wujkiem Tomim.

Zbliża się termin 23. Akcji GTWb: Pocztówka z Ursusa, zaczynam więc keszować Ursus i zapraszam was tam na keszobranie. Jest tam kilka skrzynek (keszy), a z okazji akcji przybędzie jeszcze kilka (chwilowo lub na stałe).

1) Przeniosłem do Ursusa mobilny kesz Norka Stworka wraz z geokretem Stworkiem - znajdzuje się na przystanku autobusowym Zagłoby 1 - o ile się nie mylę, najbardziej na zachód wysunięty przystanek w Warszawie. Więcej o Norce i Stworku w powyższych linkach.

update: Stworka już nie ma w Ursusie, ruszył dalej w podróż2) Teraz coś dla lubiącym mocne wrażenia - łażenie po opuszczonych halach fabrycznych, ganianie się z ochroną... czyli kesz w Zakładach Mechanicznych Ursus.3) Kolejny kesz mobilny - tym razem mój, startuje ze stacji PKP Ursus Północny - Sakiewka z kwiatuszkiem. Sakiewka powędrowała dalej.


Nie wiesz o co chodzi, a chciałbyś/chciałabyś się pobawić w geocaching, albo przynajmniej dowiedzieć się o co cho? Na OpenGeoWiki znajdziesz informacje o geocachingu, a na stronie opencaching.pl możesz poszukać skrzynek ukrytych w Twojej okolicy i zacząć zabawę.
piątek, 07 sierpnia 2009

Przyroda Warszawy

Organizatorem konkursu fotograficznego Przyroda Warszawy jest Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie.

Celem konkursu jest zachęcenie turystów do poznawania atrakcji przyrodniczych Warszawy oraz popularyzacja fotografii krajoznawczej i zdobywania odznak krajoznawczych PTTK.

Tematem konkursu są obiekty i obszary przyrodnicze Warszawy - rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, pomniki przyrody, parki i ogrody oraz inne tereny zieleni miejskiej.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących.

Każdy z autorów może nadesłać do 5 fotografii.

Jedna z nadesłanych fotografii musi przedstawiać wybrany obszar chroniony położony na terenie Warszawy. Wykaz obiektów stanowi załącznik do regulaminu.

Nagrodzone prace będą opublikowane na stronie Internetowej Komisji Krajoznawczej i Opieki nad Zabytkami OM PTTK.

Organizatorzy przewidują nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu.

 •  Termin nadsyłania prac mija dnia 30 sierpnia 2009 roku.
 • Regulamin konkursu

  Lotniczy

  Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie ogłasza ogólnopolski konkurs fotograficzny 75 lat rozstań i powrotów.
  Konkurs adresowany jest do wszystkich zainteresowanych fotografią.
  Organizowany jest w ramach obchodów 75-lecia powstania Lotniska Chopina.

  Od 75 lat warszawskie lotnisko towarzyszy nie tylko historii naszego kraju i stolicy, ale uczestniczy również w życiu każdego z nas. Kiedy witamy i żegnamy bliskich i przyjaciół zawsze towarzyszą nam prawdziwe emocje. Jubileusz Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina to 75 lat rozstań i powrotów. To hasło obchodów rocznicy jest również tematem konkursu. Liczymy, że zainspiruje wszystkich zainteresowanych fotografią nie tylko do uwiecznienia emocji związanych z podróżami, ale będzie natchnieniem i przywoła ciekawe skojarzenia związane z lotniskiem, początkiem i końcem podróży, emocjami które towarzyszą rozstaniom i powrotom

  Główna nagroda w konkursie to 10 000 zł. Na zwycięzców czekają ponadto: za zdobycie II miejsca - nagroda w wysokości 6 500 zł;za zdobycie III miejsca - 3 500 zł oraz nagrody dodatkowe: rok nauki w Studium Fotografii działającym przy Związku Polskich Artystów Fotografików oraz roczne prenumeraty miesięcznika FOTO. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną wystawione w Porcie Lotniczym im. F. Chopina w Warszawie.

  Termin nadsyłania prac mija dnia 30 września 2009 roku.

  Regulamin konkursu

  czwartek, 06 sierpnia 2009

  Urząd dzielnicy Ursynów postanowił dowiedzieć się od mieszkańców co dla nich jest symbolem Ursynowa. Metro, Multikino, Las Kabacki, Kopa Cwila, słynny blok z serialu Alternatywy 4, a może coś całkiem innego ?

  Dla tego, ogłosił konkurs fotograficzny. Jak można przeczytać na stronie urzędu :  "Podzielcie się swoim spojrzeniem na Ursynów, utrwalcie to co dla Was ważne, niepowtarzalne, wyjątkowe.

  Mogą to być symbole oczywiste, sztandarowe,[...], ale też osobiste, metaforyczne, ważne i wymowne w Państwa odczuciu. Liczymy na uwiecznienie miejsc, ludzi i wydarzeń nieodłącznie kojarzących się z duchem naszej dzielnicy."

  Konkurs trwa do 30 września 2009 roku. 

  Do wygrania kamera oraz inne nagrody rzeczowe. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie, a także w albumie promocyjnym Dzielnicy Ursynów. Z nadesłanych zdjęć utworzona zostanie również galeria na stronie internetowej dzielnicy.

  Konkurs adresowany jest do mieszkańców Ursynowa a także do miłośników tej dzielnicy i osób interesujących się Ursynowem, bez względu na wiek i miejsce zameldowania.

  Regulamin konkursu

   

  Więcej na ten temat na stronie interetowej urzędu dzielnicy - ursynow.waw.pl, oraz w Życiu Warszawy

  Fotografowanie a prawo:

  http://www.sprawyprawa.pl/index.php/72,fotografowanie-prawo.html

  W skrócie: Co można i  nie można focić:

  "Można: Fotografować krajobraz i miejsca publiczne.
    Można: fotografować wszystkie obiekty ustawione na stałe w miejscach publicznych, w przestrzeni otwartej.
    Nie można: Fotografować niektórych obiektów oznaczonych tablicą: "Zakaz fotografowania".
    Nie można: Fotografować na terenie prywatnym (np. w sklepach) jeżeli zostało to wyraźnie zabronione.
    Nie można: Fotografować poza otwartą przestrzenią publiczną, jeżeli głównym elementem fotografii jest utwór w rozumieniu prawa autorskiego (np. obraz, rzeźba).
    Nie można: rozpowszechniać zdjęć osób bez ich wyraźnej zgody lub uiszczenia umówionej wcześniej zapłaty za pozowanie.
  ale można: rozpowszechniać zdjęcia osób powszechnie znanych wykonujących swoje funkcje publiczne
  i można: rozpowszechniać zdjęcia osób stanowiących szczegół całości, np. imprezy, krajobrazu"

  Czy mieliście jakieś przygody z niemożnością pstryknięcia zdjęcia, bo ktoś się czepnął ?

  zakaz foto

  Wiem, sezon ogórkowy to i temat taki, ale może będzie ciekawie :)

  wtorek, 28 lipca 2009


  Niemieckie zdjęcia lotnicze 1940-45

  z National Archives w College Park.

   

  WYSTAWA PLENEROWA

  PRZY WSPÓŁPRACY Z DOMEM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

  26 lipca  - 30 września 2009

  Płot i dziedziniec Muzeum Wojska Polskiego

  WSTĘP WOLNY

   

   

  Autor wystawy: Zygmunt Walkowski

   

   

  Na wystawie prezentowane są wybrane zdjęcia lotnicze Warszawy wykonane przez Luftwaffe w latach 1940-1945. Fotografie pochodzą z The National Archiwes w College Park pod Waszyngtonem. W 2007 roku całkowicie zapomniany zbiór odkrył Zygmunt Walkowski, varsavianista specjalizujący się w interpretowaniu zdjęć stolicy z czasów II wojny światowej.

  Fotografie przedstawiają stolicę w najbardziej dramatycznych miesiącach II wojny światowej. Ekspozycję otwierają zdjęcia naziemne, rejestrujące wkraczanie wojsk niemieckich do Warszawy w 1939 r. Główna część wystawy to zdjęcia lotnicze z lat 1940-45. Symboliczne znaczenie ma prezentowany na wystawie montaż wielu ujęć Warszawy z końca lipca 1944 roku.  Przedstawia obraz miasta ze śladami walk z 1939 roku 

  i zniszczeniami po bombardowaniach sowieckich  z lat 1941-43. Jednocześnie to ostatni zapis stanu Warszawy w przededniu niemal całkowitego zniszczenia. W zestawieniu z eksponowanymi dalej zdjęciami z czasów Powstania Warszawskiego uwidacznia tempo i rozmiary destrukcji miasta.

  Dzięki zdjęciom uzupełnionym o komentarze i szkice Zygmunta Walkowskiego będzie można m.in. prześledzić, jak zmieniały się granice getta, jak postępowała destrukcja miasta w czasie Powstania Warszawskiego, którymi kanałami poruszali się powstańcy.

   

  12 SIERPNIA (środa) *** o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie z autorem wystawy w Sali Powstania Kościuszkowskiego na jasnym parterze w Muzeum Wojska Polskiego oraz na spacery po wystawie. O zdjęciach opowie autor ekspozycji, Zygmunt Walkowski. WSTĘP WOLNY. Na spotkaniu możliwość nabycia folderu z wystawy.

                                                                                     

  ***

  Zygmunt Walkowski jest badaczem i dokumentalistą historii Polski XX-wieku.  Uchodzi za najwybitniejszego znawcę ikonografii Warszawy - szczególnie filmowej i fotograficznej - z czasów okupacji niemieckiej i Postania Warszawskiego. W 2008 roku został wyróżniony Nagrodą Kusztosza Pamieci Narodowej.

   

  ***

   

  O 15.30 lub po spotkaniu do uzgodnienia jeden termin zapraszam na zwiedzenie zamkniętej części dziedzińca Muzeum Narodowego  z ekspozycja rzeźb ze schodami do nieba.

   

  Slavko "Snip"  Apdejt: 

   
  *** Program spotkania autorskiego (12 sierpnia): 
  1. Otwarcie przez dyrektora MWP prof. Janusza Ciska i ew. dyrektora Domu Historii z Karowej 
  2. Występ pana Zygmunta Walkowskiego
   a/ film pokazujacy kulisy pozyskania fotografii 
   b/ omówienie zasad rozpoznawania fotografii i czytania ich treści 
   c/ omówienie kilku wybranych fotografii m.in. pierwszej z okresu powstania na wystawie z 5 sierpnia i z 12 sierpnia. 
   d/ dyskusja 
   e/ spacer po wystawie z autorem
  piątek, 17 lipca 2009
  "Zapraszamy wszystkich obywateli w dniu 22 lipca o godzinie 19:00, na kolejną imprezę w Muzeum Kolejnictwa. Tym razem przygotowaliśmy niesamowitą podróż do lat 50-tych XX wieku. WSTĘP WOLNY"

  Wg reklamy w metrze na imprezie zagości nawet towarzysz Bierut. Fociarze do dzieła! :)
  wtorek, 09 czerwca 2009
  Jeden z najsławniejszych fotoblogerów warszawskich dał się namówić na wystawienie swych prac w galeriokawiarni.

  Artykuł o Pawle Lorochu i jego 1000 zdjęć na blogu jest w tvnwarszawa.

  Wystawa czynna do 4 lipca w Alternatywa cafe. Idziemy? Idziemy!!!

  A i na wypadek, gdyby nie wszycy znali zdjecia i komentarze pod nimi - zapraszam do:

  środa, 29 kwietnia 2009
  Urząd Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy i Centrum Kultury Wilanów ogłosiły konkurs fotograficzny pt. "Wilanów miejsca nieodkryte"
  Szanowni Państwo, 

  Zapraszamy wszystkich amatorów fotografowania do udziału w konkursie "Wilanów miejsca nieodkryte". Jego celem jest zachęcenie do tego, aby skierować obiektywy aparatów na mniej znane miejsca na terenie dzielnicy Wilanów i uwiecznić ich ukryte piękno. Wielokrotnie podczas różnych konkursów fotograficznych i plastycznych na temat Wilanowa dało się zauważyć, że tematyka zgłaszanych prac sprowadzana jest najczęściej do jednego wizerunku: pałac i jego parkowe otoczenie. Tego w naszym konkursie chcielibyśmy uniknąć. Zachęcamy zatem do wypraw w mniej znane nieodkryte miejsca. Przecież Wilanów jest wyjątkowy także dzięki swoim rezerwatom przyrody, brzegom wiślanym, licznym jeziorkom, poprzecinanym polnymi drogami rozległym terenom zielonym, pozostającym na styku (w kontraście) z nowo powstającymi osiedlami i nowymi ulicami. Spojrzenie na zabudowujący się Wilanów pozwala uchwycić upływ czasu. Czy nas to zachwyca, czy nie, jesteśmy świadkami takich przeobrażeń, gdzie miejsce, które wiosną jest nieużytkiem, łąką, czy zaoranym polem, już jesienią zmienia swoje oblicze, stając się placem budowy lub zasiedlanym osiedlem mieszkaniowym. Zachęcamy uczestników konkursu do wypraw w takie miejsca, gdzie można dostrzec piękno, które - choć całkiem bliskie - umyka naszym oczom w codziennym zabieganiu. Sądzimy, że Wasze obserwacje i uwiecznione na zdjęciach spostrzeżenia, pozwolą lepiej poznać niezwykłość mniej znanych zakątków Wilanowa. Zapraszamy do rywalizacji i wspólnej zabawy 

  Organizatorzy
  Poniżej znajdziecie Państwo regulamin fotokonkursu oraz kartę zgłoszeniową 
  Regulamin fotokonkursu
  Karta zgłoszeń
  Uwaga ! Prace można zgłaszać do 26 czerwca.   Archiwum
  Wyniki ostatnich akcji

  Valid HTML5

  Poprawny CSS!