GTWb_top GTWb_top
wtorek, 28 lipca 2009


Niemieckie zdjęcia lotnicze 1940-45

z National Archives w College Park.

 

WYSTAWA PLENEROWA

PRZY WSPÓŁPRACY Z DOMEM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

26 lipca  - 30 września 2009

Płot i dziedziniec Muzeum Wojska Polskiego

WSTĘP WOLNY

 

 

Autor wystawy: Zygmunt Walkowski

 

 

Na wystawie prezentowane są wybrane zdjęcia lotnicze Warszawy wykonane przez Luftwaffe w latach 1940-1945. Fotografie pochodzą z The National Archiwes w College Park pod Waszyngtonem. W 2007 roku całkowicie zapomniany zbiór odkrył Zygmunt Walkowski, varsavianista specjalizujący się w interpretowaniu zdjęć stolicy z czasów II wojny światowej.

Fotografie przedstawiają stolicę w najbardziej dramatycznych miesiącach II wojny światowej. Ekspozycję otwierają zdjęcia naziemne, rejestrujące wkraczanie wojsk niemieckich do Warszawy w 1939 r. Główna część wystawy to zdjęcia lotnicze z lat 1940-45. Symboliczne znaczenie ma prezentowany na wystawie montaż wielu ujęć Warszawy z końca lipca 1944 roku.  Przedstawia obraz miasta ze śladami walk z 1939 roku 

i zniszczeniami po bombardowaniach sowieckich  z lat 1941-43. Jednocześnie to ostatni zapis stanu Warszawy w przededniu niemal całkowitego zniszczenia. W zestawieniu z eksponowanymi dalej zdjęciami z czasów Powstania Warszawskiego uwidacznia tempo i rozmiary destrukcji miasta.

Dzięki zdjęciom uzupełnionym o komentarze i szkice Zygmunta Walkowskiego będzie można m.in. prześledzić, jak zmieniały się granice getta, jak postępowała destrukcja miasta w czasie Powstania Warszawskiego, którymi kanałami poruszali się powstańcy.

 

12 SIERPNIA (środa) *** o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie z autorem wystawy w Sali Powstania Kościuszkowskiego na jasnym parterze w Muzeum Wojska Polskiego oraz na spacery po wystawie. O zdjęciach opowie autor ekspozycji, Zygmunt Walkowski. WSTĘP WOLNY. Na spotkaniu możliwość nabycia folderu z wystawy.

                                                                                   

***

Zygmunt Walkowski jest badaczem i dokumentalistą historii Polski XX-wieku.  Uchodzi za najwybitniejszego znawcę ikonografii Warszawy - szczególnie filmowej i fotograficznej - z czasów okupacji niemieckiej i Postania Warszawskiego. W 2008 roku został wyróżniony Nagrodą Kusztosza Pamieci Narodowej.

 

***

 

O 15.30 lub po spotkaniu do uzgodnienia jeden termin zapraszam na zwiedzenie zamkniętej części dziedzińca Muzeum Narodowego  z ekspozycja rzeźb ze schodami do nieba.

 

Slavko "Snip"Apdejt: 

 
*** Program spotkania autorskiego (12 sierpnia): 
1. Otwarcie przez dyrektora MWP prof. Janusza Ciska i ew. dyrektora Domu Historii z Karowej 
2. Występ pana Zygmunta Walkowskiego
 a/ film pokazujacy kulisy pozyskania fotografii 
 b/ omówienie zasad rozpoznawania fotografii i czytania ich treści 
 c/ omówienie kilku wybranych fotografii m.in. pierwszej z okresu powstania na wystawie z 5 sierpnia i z 12 sierpnia. 
 d/ dyskusja 
 e/ spacer po wystawie z autorem
piątek, 17 lipca 2009
"Zapraszamy wszystkich obywateli w dniu 22 lipca o godzinie 19:00, na kolejną imprezę w Muzeum Kolejnictwa. Tym razem przygotowaliśmy niesamowitą podróż do lat 50-tych XX wieku. WSTĘP WOLNY"

Wg reklamy w metrze na imprezie zagości nawet towarzysz Bierut. Fociarze do dzieła! :)
Archiwum
Wyniki ostatnich akcji

Valid HTML5

Poprawny CSS!