GTWb_top GTWb_top
poniedziałek, 21 lipca 2008

Szczegóły są tutaj:

http://www.miastofeniksa.pl

Najpierw o samej wystawie:

Wystawa MIASTO FENIKSA - WAR*SAW EVERYTHING to niekomercyjne przedsięwzięcie, którego celem jest ukazanie wojennych i powojennych dziejów Warszawy - jej zburzenia i odrodzenia się niczym Feniks z popiołów.

Inspiracją do powstania tego projektu była rozmowa zasłyszana w tramwaju. Wynikało z niej, że stolica to miasto pozbawione klimatu i historii. "Co to za Starówka postawiona w latach pięćdziesiątych" - brzmiała jedna z opinii.

Takie zarzuty, poniekąd uzasadnione, tracą moc w momencie, kiedy spojrzymy na nasze miasto z odmiennej perspektywy. Nie ma już dawnej zabudowy, ale nadal są to te same miejsca. Chcemy uświadomić warszawiakom, zarówno tym z urodzenia, jak i mieszkającym tu od niedawna, że brutalne przerwanie ciągłości społecznego i architektonicznego rozwoju miasta nie ujęło nic z jej charakteru. Wręcz przeciwnie, wojenna i powojenna historia stolicy ukształtowała jej obecnego ducha i zapisała kolejne dumne karty w jej dziejach. Mówiąc słowami pisarki Marty Zielińskiej: "Warszawa to nie Rzym. Tu trwała jest nie materia, ale to co ponad nią, czyli uczucia i słowa".

Chodząc po Warszawie, nie zawsze możemy dotknąć historii dosłownie. Ale spacerując po Łazienkach, nadal chodzimy po tych samych ścieżkach, po których przechadzał się ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski; mijamy Belweder, w którym marszałek Józef Piłsudski w 1920 roku jedną decyzją wpłynął na losy Europy; w drodze do pracy mijamy dziesiątki miejsc, w których krew przelewali bohaterscy żołnierze Polski Podziemnej i umierały tysiące niewinnych cywilów mordowanych w ulicznych egzekucjach. Nadal góruje nad nami to samo niebo...

Wystawa MIASTO FENIKSA - WAR*SAW EVERYTHING to zbiór 28 fotomontaży, w których fotografie z Powstania Warszawskiego zostały połączone ze współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc. Kartę tytułową wystawy stanowi zestawienie panoramy miasta z 1854 roku z panoramą dzisiejszej Wielkiej Warszawy. Wystawa wpisuje się w oficjalne obchody 64. rocznicy Powstania Warszawskiego organizowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Wykorzystanie formy, jaką niesie za sobą technika fotomontażu, to odpowiedź na oczekiwania współczesnego widza, do którego przemawia przede wszystkim obraz, jego dosłowność i wyrazistość. Fotomontaż spełnia te warunki. Każdy obraz jest opisany, a dodatkowymi elementami prezentacji są fragmenty tekstów - poezji, reportażu, wspomnień - związanych z przedstawianymi miejscami. Przy każdym fotomontażu zostały też umieszczone oryginalne zdjęcia, z których powstał.

Ekspozycja ma charakter plenerowy. Będzie ją można zobaczyć na Krakowskim Przedmieściu 64 (skrzyżowanie z ul. Miodową). Ten fragment Traktu Królewskiego stanowi obowiązkowy punkt dla każdego turysty zwiedzającego Warszawę, jest też jednym ze szlaków spacerowych najczęściej wybieranych przez warszawiaków. Oglądanie wystawy w spokojnej atmosferze podczas przechadzek stworzy możliwość zastanowienia się nad prezentowanym obrazami. Ustawione na zewnątrz plansze pozwolą porównać zdjęcia z dzisiejszym wyglądem Warszawy, zwłaszcza z pięknie wyremontowanym Krakowskim Przedmieściem.

Wszystkie fotomontaże znajdują się na stronie www.miastofeniksa.pl; z działu "prasa" można ściągnąć zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, gotowe do druku.

Zdjęcia współczesnej Warszawy wykonali fotografowie związani z pracownią graficzną Oneshot Design. Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.

Organizatorami wystawy są: Biuro Promocji Miasta st. Warszawy i pracownia graficzna Oneshot Design, której graficy opracowali również identyfikację wizualną i projekt wystawy.

Organizacja i finansowanie wystawy: Biuro Promocji Miasta st. Warszawy
Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Narodowego.
Realizacja i projekty graficzne: Oneshot Design - pracownia graficzna
Fotografie i fotomontaże: Piotr Margas, Maciej Kościelniak (Oneshot Design)
Opracowanie tekstów: Piotr Margas (Oneshot Design)
Konsultacja merytoryczna: Muzeum Powstania Warszawskiego
Specjalne podziękowania dla Adama Kościelniaka, bez którego ta wystawa nigdy by nie powstała.

---

O co chodzi? Otóż uważam, że warto takie przedsięwzięcia propagować. Dlatego jutro zareklamuję tę imprezę na swoim fotoblogu, a Was także serdecznie namawiam, abyście zareklamowali ją w najbliższej blogowej notce.

Warszawa jest tego warta!

15:16, warszawa78, czytelnia
Link Komentarze (3) »
wtorek, 15 lipca 2008
"Dzielnica Praga Południe zaprasza w sobotę, 19 lipca, do Parku Skaryszewskiego, od ul. Kinowej i ul. Stanisława Augusta, na inscenizację historyczno - plenerową "Bitwa o Warszawę 1656 roku" - największej batalii w dziejach wojen polsko-szwedzkich, rozegranej w czasie potopu szwedzkiego.

Podczas imprezy będzie można obejrzeć pospolite ruszenie, kawalerię, obozowiska z tamtych lat, a nawet samego króla Jana Kazimierza.

W programie m.in.:
19 lipca
od godz.10.00 - udostępnianie obozowisk osobom zwiedzającym; prezentacje ubiorów militarnych, uzbrojenia, zwyczajów obozowych, pokaz musztry, pokazy szermiercze
godz. 15.00 - 17.00 - inscenizacja batalii
godz. 18.00 - 20.00 - zwiedzanie obozowiska
20 lipca
od godz. 10.00 - koncerty muzyki dawnej, prezentacja zwyczajów obozowych i rzemiosła dawnego, rozstrzygnięcie konkursu na najlepiej zorganizowaną grupę z tamtej epoki."

źródło: infowarszawa.pl
środa, 02 lipca 2008
W kuluarowych rozmowach doszliśmy do wniosku, że będziemy tu podrzucać zapowiedzi różnych konkursów fotograficznych dla amatorów.
Dziś kolega Rubeus podesłał mi namiary na konkurs "gazetowy". Nagrody są symboliczne, ale wygrana to zawsze wygrana :)

Organizatorzy konkursu piszą:

Ursynów to dzielnica Warszawy, znana jako senne blokowisko, sypialnia miasta, czy też smutne anonimowe budynki wstrząsane jedynie wibracjami metra. Na przekór temu przekonaniu ogłaszamy wakacyjny, słoneczny konkurs fotograficzny.

Chwyćcie aparaty i pokażcie najbardziej kolorowe, wakacyjne i pozytywne zdjęcie Ursynowa.

Aby wziąć udział w konkursie:
Zaloguj się na FotoForum i dodaj zdjęcie do galerii korzystając z tego linku .

Na Wasze zdjęcia czekamy do 14 lipca.

Szczegóły konkursu oraz regulamin: LINK
Archiwum
Wyniki ostatnich akcji

Valid HTML5

Poprawny CSS!