GTWb_top GTWb_top
środa, 04 marca 2009
Nie pisałam wcześniej, ponieważ nie miałam stuprocentowej pewności czy notka o nas dziś się ukaże. W ciągu dnia masa pracy no i dopiero wieczorem udało mi się nabyć Życie Warszawy. Jest. Krótko, zwięźle i na temat.
Dziękujemy Maciejowi Miłoszowi za dostrzeżenie nas.
Oczywiście nie obyło się bez literówki w nicku Schwefela, ale nikt nie jest doskonały. :)
poniedziałek, 02 marca 2009

Po długich oczekiwaniach nareszcie jest - lutowo-marcowy numer "Stolicy", a w nim artykuł o nas, stworzony przez nas :-). 

 

Trzymają w garści warszawskie blogi

Skrót podobny do słynnej Grupy Trzymającej Władzę, lecz różni się jedną ważną literą. "B" jak blogi. GTWb jak Grupa Trzymająca Warszawskie blogi - tajemnicza organizacja niedawno skończyła rok.

Nim narodziła się grupa, funkcjonowały pojedyncze strony internetowe poświęcone stolicy. Ktoś pisał o historii miasta, ktoś inny je fotografował. Jedni znajdowali w zakamarkach sieci drugich i komentowali swoje dokonania. W końcu zaczęli się spotykać. Główną rolę odegrali ci, którzy prowadzili fotoblogi i umawiali się na wspólne poszukiwania ciekawych plenerów. Od tych spacerów do GTWb był już tylko krok.
"Któregoś dnia przyszło nam do głowy, by poprosić grupę autorów o napisanie notki na ten sam temat i o to, by opublikowali ją równocześnie. Zaskoczyło, choć każdy zinterpretował temat po swojemu. I tak narodziła się Grupa Trzymająca Warszawskie blogi - kompletnie nieformalna, w miarę możliwości niezorganizowana, a przede wszystkim niezależna" - wspomina jeden z założycieli GTWb Artur Rawicz.
Jak na zapamiętałych internautów przystało, zaczęli od założenia wspólnego bloga. Ruszył w listopadzie 2007 r. pod adresem gtwb. blox.pl.
Na pierwszy ogień poszły billboardy, czyli temat, który w przytłoczonej wielkimi reklamami Warszawie budzi wielkie emocje. Trzymający blogi potrafili dostrzec w nich piękno, a przynajmniej humor. W umówionym terminie na 18 stronach WWW pojawiły się fotografie i wpisy.
A potem zadziałał efekt domina. Do grupy dołączali kolejni internauci, i to nie tylko ze stolicy. "W innych miastach pojawiły się pomysły, by się zorganizować na podobieństwo GTWb, ale skończyło się na planach" - mówi Rawicz. Cóż było robić? Stołeczna grupa, ponad wszelkimi podziałami, przygarnęła blogerów z innych miast. Wśród 53 autorów, którzy wzięli udział w ostatniej, 15. już akcji (jej tematem był "Powrót do przeszłości"), znaleźli się nawet zagraniczni korespondenci!
"Jak widać, także w blogosferze Warszawa okazała się miastem wyjątkowym. Grupa jest otwarta dla wszystkich. Blogerzy z innych miast mogą się do nas przyłączyć, jeśli podoba im się to, co robimy" - zapewniają zgodnie członkowie GTWb.
Na co dzień styl należących do grupy blogów jest zróżnicowany. Jedni poszukują śladów dawnej Warszawy, inni zajmują się prozą miejskiego życia: piszą o trapiących stolicę problemach, wytykają wady i kpią z urzędniczych absurdów. Jeszcze inni dokumentują zachodzące w Warszawie zmiany albo utrwalają ulotne chwile. Silną frakcję stanowią rowerzyści wypuszczający się na wycieczki także daleko poza granice miasta.
"Każdy na swój sposób postrzega to swoje miejsce na ziemi i tak też o nim opowiada. Wiele poszukiwań odbywa się poza utartymi szlakami turystycznymi, w zaniedbanych kamienicach Pragi, ulicach Woli, na dworcach kolejowych czy blokowiskach. Łączy nas warszawska pasja, chęć pokazania miasta" - mówi "Tukee".
Wystarczył rok, by z prostego pomysłu stworzyć markę rozpoznawalną w całej polskiej blogosferze. Przynależność potwierdzona obrazkiem z kolumną Zygmunta umieszczonym na własnej stronie to dziś trampolina do popularności w sieci. Wszystko dzięki prostym regułom blogosfery: autorzy umieszczają na swoichstronach adresy blogów innych osób. Dzięki temu coraz więcej osób trafia na nowe blogi i zaczyna czytać je regularnie. Do tego dochodzą komentarze pod wpisami sygnowane rozpoznawalnymi ksywkami.
"Można rzec, że zapanowała moda na pisanie blogów o Warszawie i z pewnością nasza grupa też ma swój skromny udział w jej wykreowaniu i podtrzymywaniu" - ocenia "Kazuoshi78".
W zależności od wolnego czasu, chęci i zaangażowania autorzy aktualizują swoje blogi z różną częstotliwością. Ale gdy zbliża się termin publikacji (zawsze jest to 20. dzień miesiąca) w sieci zaczyna wrzeć. Blogowe życie nabiera tempa, rozgrzewają się dyski komputerów i łącza internetowe. Zapał jest tak wielki, że niektórzy nie wytrzymują i publikują przed czasem. Inni z kolei spóźniają się, do formalności podchodząc z deklarowaną od początku niezależnością.
Wbrew obiegowej opinii internauci nie siedzą cały czas przed komputerami, żłopiąc piwko. Po co, skoro na piwko można spotykać się także w swoim ukochanym mieście? "GTWb to także swoista platforma kontaktów towarzyskich" - zauważa Artur Rawicz.
Tak jak na początku organizują też wspólne wypady na zdjęcia lub wybierają się na wycieczki, wiedząc, że zawsze znajdzie się kilka osób chętnych, by odwiedzić jakiś nieznany sobie wcześniej zakamarek Warszawy. 

 

A stąd można sobie ściągnąć skan tekstu w postaci pliku PDF 

Archiwum
Wyniki ostatnich akcji

Valid HTML5

Poprawny CSS!