GTWb_top GTWb_top
czwartek, 19 sierpnia 2010
W sobotę 28-go sierpnia odbędzie się 5-ta edycja Photoday organizowana przez serwis MMWarszawa. Tym razem obiektem, który przeżyje najazd fotografów jest Wytwórnia Wódek Koneser.

poniedziałek, 02 sierpnia 2010

Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Ursynów. Noce i Dnie”. Jak piszą organizaotrzy: "W tym roku chcemy zobaczyć Ursynów uwieczniony o różnych porach dnia i nocy. Podzielcie się swoim spojrzeniem na Ursynów, utrwalcie to co dla Was ważne, niepowtarzalne i wyjątkowe."

Konkurs trwa od 1 sierpnia do 30 września 2010 roku. Na zwycięzców czekają aparaty fotograficzne..

Konkurs adresujemy do mieszkańców Ursynowa a także do miłośników tej dzielnicy i osób interesujących się Ursynowem, bez względu na wiek i miejsce zameldowania.

Szczegóły znajdują się w regulaminie, dostępnym na stronie internetowej www.ursynow.waw.pl oraz w siedzibie Organizatora - Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy przy Al. KEN 61, pok. 238. Więcej informacji pod nr tel. 022 546 60 02.

Regulamin konkursu

poniedziałek, 24 maja 2010

Niejako w nawiązaniu do ostatniej akcji GTWb,  Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej zorganizowała wystawę fotografii ze swoich zbiorów. Są tam zdjęcia stolicy przed- i tuż powojennej.

Fotografie można oglądać w Gmachu Głównym PW oraz na parkanie PW od ulicy Nowowiejskiej, a także w sieci pod adresem : www.bg.pw.edu.pl/wystawa052010/index.html

środa, 12 maja 2010
15 05 2010 Noc Muzeów 2010. Gra miejska. Wystawa. Kino Plenerowe.

• NIEZWYKŁA NOC- NIEZWYKŁA GRA!

Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, serdecznie zaprasza w Noc Muzeów 15 maja 2010 roku na wieczorną grę miejską "Widma architektury w Noc Muzeów II"-- grę śladami budynków, które nigdy nie powstały.

Uczestnicy projektu będą mogli poznać miasto, którego nigdy nie było, a jednak na swój sposób istniało. Zobaczyć najciekawsze widma stolicy w przestrzeni miasta. Niemal dotknąć budynków prezentowanych przez Jarosława Trybusia w cyklu wykładów Warszawa niezaistniała - część druga po 1945 roku. W trakcie wędrówki przez miasto-widmo gracze będą mogli zdobyć pamiątkowe pocztówki z wizerunkami budynków, których realizacja nie wyszła poza kalkę architektów.

Projekt realizujemy wraz z twórcami geocachingu w Polsce, dlatego do miejsc przedstawionych na specjalnej karcie do gry będą prowadziły zarówno tradycyjne opisy, jak i współrzędne wykrywane przez urządzenie GPS używane przez pieszych turystów i fanów geocachingu.

UWAGA: Na grę nie prowadzimy zapisów. Kartę do gry rozdamy pierwszym 200 osobom, które tego wieczoru (15 maja) zgromadzą się na dziedzińcu Centrum Bankowo-Finansowego Nowy Świat SA (dawny gmach KC) o godzinie 20:00. Zapraszamy tylko osoby pełnoletnie, a młodszych pod opieką rodziców.

Finał gry: 23:30 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Organizator: Instytut Stefana Starzyńskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego
Współorganizator gry: opencaching.pl
Partner gry: Centrum Bankowo-Finansowego Nowy Świat SA
Sponsor gry: Garmin Polska


• NOC MUZEÓW - WYSTAWA W FOTOPLASTIKONIE WARSZAWSKIM


Od godziny 19.00 zapraszamy na wyjątkową wystawę w Fotoplastikonie Warszawskim, w wyjątkową noc! 48 fotografii 3D, m.in. Paryż jakiego nie ma, japońskie gejsze z początku XX wieku, drapacze chmur Nowego Jorku i przedwojenna Warszawa. Bez biletu i paszportu w tę magiczną noc Fotoplastikon zabierze państwa w niezwykły trójwymiarowy świat. Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51 (oficyna), wstęp wolny

piątek, 07 maja 2010

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU 
W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM PT.:

"URSUS - PIĘKNA CZY BESTIA" 

 

Stwórzmy wspólnie nowy obraz tej dzielnicy!
Czy Ursus to tylko dawna fabryka traktorów?
A może idealne miejsce do życia i odpoczynku?

Nie sugerujemy odpowiedzi, 
chcemy znaleźć ją w Waszych fotografiach! 

START KONKURSU: 1 MAJA 2010
 
 
czwartek, 29 kwietnia 2010

Trochę późno się zorientowałem i czasu mało ale, moze ktoś się skusi.

 

Konkurs fotograficzny "Człowiek na Mazowszu"

Pasjonujesz się fotografią? Lubisz utrwalać wyjątkowe momenty?

Radio dla Ciebie zaprasza na konkurs fotograficzny!

Wyślij zdjęcie swojego autorstwa wykonane dowolną techniką o tematyce "Człowiek na Mazowszu" na adres foto@rdc.pl Masz szansę wygrać wysokiej klasy aparat oraz kursy fotograficzne dla początkujących!

Na zdjęcia czekamy do 9 maja 2010 r.

Zatrzymaj czas! Podziel się swoją pasją...

Sponsorem nagród jest organizator kursów fotograficznych www.fotokursy.com.pl

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie RDC

wtorek, 09 marca 2010
Dom Spotkań z Historią rozpoczyna w najbliższy czwartek, nowy cykl spotkań poświęconych architekturze Warszawy pt ."ARCHITEKTURA POLITYCZNA ".

Pierwszy odcinek cyklu nosi tytuł " Warszawa carów"

Opis


W okresie zaborów władza prowadziła dwutorową politykę w dziedzinie architektury i przestrzeni miasta. Z jednej strony ograniczano reprezentacyjne inwestycje, o ile nie służyły rusyfikacji, z drugiej przekształcano istniejące budynki na rosyjską modłę. Ofiarą przebudów padł wtedy m.in. Pałac Staszica czy Kościół Pijarów przy placu Krasińskich. Wzniesiono zaś kilka cerkwi, pomników i koszary.

„Architektura polityczna” to nowy cykl varsavianistyczny Domu Spotkań z Historią przygotowany przez Jarosława Trybusia, historyka sztuki i krytyka architektury. Poświęcony jest związkom warszawskich budynków z polityką.

-----------------------------------

Architektura ma łatwość zdradzania swojego twórcy i stawania się narzędziem w rękach polityków. Jako najpowszechniejsza ze sztuk jest dla władzy niezwykle przydatna propagandowo, ponieważ komunikat, który niosą budynki, trafia do całej społeczności. Stąd trudna rola architektów, ale i ciekawe zagadnienie dla historyków architektury i idei, starających się odczytać z budynku te znaczenia, które programowo mu nadano, a których ostrość z czasem się zatarła.

W najnowszej historii Warszawy dają się zaobserwować kolejne etapy polityki wymazywania z mapy architektonicznej miasta wcześniejszych naleciałości niosących komunikat uważany za obcy i wrogi. Zjawisko to, które prof. Marta Leśniakowska nazwała trafnie „strategią zapominania”, dotyczy zarówno obecnej niechęci do architektonicznych pozostałości PRL-u, jak i wcześniejszej niechęci ze strony władzy ludowej do pamiątek miasta burżuazyjnego, czy tego z kolei wobec śladów panowania zaborców.


Informacja o autorze cyklu:


Jarosław Trybuś – historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. W 2008 był wraz z Grzegorzem Piątkiem kuratorem wystawy w pawilonie polskim Hotel Polonia The Afterlife of Buildings/Budynków życie po życiu na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008) nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową.

Kolejne spotkania w cyklu:


Warszawa odrodzona


Tuż po odzyskaniu niepodległości rozpoczęła się akcja repolonizacji miasta i jego architektury. Równolegle ze wznoszeniem i projektowaniem nowych niezbędnych stolicy gmachów reprezentacyjnych zacierano ślady rosyjskiego panowania. Ofiarą „czyszczenia” padły prócz pomników także cerkwie. Gmachom przebudowanym wcześniej przez Rosjan przywracano dawny wygląd.

Warszawa sanacyjna


W okresie 20-lecia międzywojennego Warszawa śniła swoje sny o potędze. Projektowane gmachy reprezentacyjne, a także największa inwestycja jaką miała być dzielnica rządowa na Polu Mokotowskim, informować miały o sile odrodzonego państwa. Operowały przy tym językiem właściwym architekturze dyktatur.

Warszawa nazistowska


Jeden z najokrutniejszych planów sprowadzenia wielkiego miasta do roli 40-tysięcznego węzła w tranzycie między wschodem a zachodem przygotowany został przez nazistowskich planistów już w 1939 roku. Miasto stracić miało wszystko, co świadczyło o jego historii i o jego mieszkańcach, a usprawiedliwieniem była ideologia.

Warszawa nowoczesna (funkcjonalna)


Już w czasie wojny powstawać zaczęły plany nowego miasta zbudowanego na gruzach. Miało być ono ucieleśnieniem nowoczesnych idei mających swoje źródła w projektach Corbusiera, nie wolnych od politycznego zaangażowania.

Warszawa socrealizmu


Dzięki zadekretowanej w 1949 roku doktrynie socrealizmu Warszawa stać się miała wzorcowym miastem socjalistycznym. Wznoszeniu nowej architektury towarzyszyło zacieranie śladów miasta burżuazyjnego i poprawianie historii przy wybiórczej odbudowie zabytków.

Warszawa ponowoczesności


Przemiany zapoczątkowane w 1989 roku przyniosły nie tylko nową kapitalistyczną architekturę, ale także stworzyły pole do zmasowanego ataku na pozostałości epoki komunizmu. Procesom tym towarzyszył kłopot z językiem architektonicznym jakim przemawiać ma III RP. Dobitnym przykładem niemoty państwa stał się gmach Sądu Najwyższego przy placu Krasińskich.niedziela, 14 lutego 2010

Być może część z was otrzymała zaproszenie na swoją skrzynkę, ale uważam, ze warto zaprezentować szerzej

---------------------------

Fotomiastiko.pl – warszawski fotoblog 


Galeria Jabłkowskich uruchamia pierwszy warszawski, społecznościowy fotoblog. Pod adresem www.fotomiastikon.pl już od 15 lutego 2010 roku można publikować, oceniać i komentować warszawskie fotografie.

Fotomiastikon to nowatorski projekt społecznościowy, w ramach którego powstaje zbiór fotografii o tematyce związanej z Warszawą. Zdjęcia publikowane w serwisie www.fotomiastikon.pl dokumentują zarówno codzienne życie miasta, jak wydarzenia niecodzienne, sytuacje oficjalne i osobiste, prezentują architekturę miasta, ludzi miasta, miejsca znane i nieznane. Fotografie opatrzone są krótkim komentarzem autora.

Projekt Fotomiastikon adresowany jest do stołecznych fotoblogerów, oraz wszystkich tych osób, których pasją jest zarówno fotografia jak i miasto – Warszawa. Centralnymi elementami projektu są fotoblog www.fotomiastikon.pl oraz stołeczna galeria fotografii – Galeria Jabłkowskich (Chmielna 21, w podwórzu).

Uczestnicy projektu rejestrują się w serwisie www.fotomiastikon.pl i publikują w nim zdjęcia opatrzone opisem. Internauci mogą je oglądać, oceniać i komentować. Od 15 maja 2010 roku wybrane fotografie będą prezentowane w Galerii Jabłkowskich. Jednorazowo eksponowanych będzie 30 fotografii w formacje Ao. Wystawa aktualizowana będzie każdego 1 i 15 dnia miesiąca – 10 najdłużej eksponowanych zdjęć zastępowanych będzie 10 nowymi. Kilka razy w roku z fotografii zamieszczanych w serwisie komponowane będą wystawy tematyczne. Projektowi Fotomiastikon w Galerii Jabłkowskich towarzyszyć będą różnorodne wydarzenia: warsztaty fotograficzne, koncerty, projekcje filmowe, itp

Fotomiastikon jest przedsięwzięciem non-profit realizowanym w ramach działań Galerii Jabłkowskich przez firmę Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół DTBJ pod patronatem Warszawskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików.

Kontakt:
Łukasz Wojtasik

Galeria Jabłkowskich, lukasz.wojtasik@fdn.pl, 0502036512

Strona na Facebook'u

 


piątek, 15 stycznia 2010

Jutro tj. 16 stycznia Gazeta Stołeczna organizuje imprezę z okazji 20-to lecia swojego istnienia. 

W programie znajdują się dwa, no może trzy ciekawe, moim zdaniem, punkty :

 godz. 18 -W 20 lat dookoła Warszawy -magiczny multimedialny spacer z Jerzym S. Majewskim po stolicy ostatnich 20 lat

Warszawa okiem reportera- wystawa fotografii

oraz

 godz. 19 -Koty, Miss Saigon, Upiór w operze, Grease, Les Misérables, Wampiry, czyli spektakl "Najlepsze z Teatru Roma"


siedziba 'Gazety Wyborczej', Warszawa, ul. Czerska 8/10

wstęp wolny

-------------------

Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy pałają miłością do Gazety Stołecznej, ale uważam, że warto zobaczyć wystawę fotografii, oraz posłuchać i obejrzeć prezentację Majewskiego.

 

poniedziałek, 19 października 2009

W najbliższą niedzielę (tj. 25-go) portal Moje Miasto Warszawa organizuje Photo Day 4.0 w Cytadeli Warszawskiej.
Jest to unikalna okazja aby pozwiedzać Warszawską Cytadelę i porobić tam zdjęcia.
Więcej informacji o wydarzeniu i rejestracja :

http://www.mmwarszawa.pl/6071/2009/10/17/photo-day---cytadela-warszawska

Ps. Najlepiej wpisać się na godzinę 12-tą - mniej osób chętnych, większa szansa na dostanie się.

Z ekipy GTWb wybierają się: Ruebus, Lavinka

Archiwum
Wyniki ostatnich akcji

Valid HTML5

Poprawny CSS!