GTWb_top GTWb_top
środa, 27 listopada 2013

Serdecznie zapraszamy na premierę drugiej części mapy "Tu było, tu stało" połączoną z debatą.

Już 28 listopada 2013 roku ukaże się druga część drukowanej mapy Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku, która jest integralną częścią projektu „Tu było, tu stało".  „Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku" jest kontynuacją mapy wydanej w 2011 roku.
Mapa jest dwujęzyczna (z tłumaczeniem na język angielski) i bezpłatna.Zawiera zdjęcia dwudziestu obiektów wraz z opisami, nazwiskami projektantów, datami powstania, a także wyburzeń. W edycji 2013 znalazły się m.in. Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie, Koszary Grodzieńskiego Pułku Huzarów czy Zakład Przemysłu Odzieżowego „Cora", a także obiekty wciąż istniejące, ale w sposób znaczący przekształcone z zatarciem ich wysokiej klasy architektonicznych wartości: zespół SKS „Warszawianka", wnętrza Dworca Śródmieście czy bar „Wenecja".

PREMIERA MAPY POŁĄCZONA JEST Z DEBATĄ, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ:


28 LISTOPADA 2013 (CZWARTEK), GODZ. 18 W 
Dom Spotkań z Historią, ul. KAROWA 20.  Stolica to miasto przemian i intensywnego rozwoju, odbywającego się także kosztem cennej architektury, która „znika na naszych oczach", czasem w blasku fleszy, częściej jednak po cichu.W trakcie debaty przywołamy warszawską architekturę, która zniknęła bezpowrotnie bądź też istnieje nadal, ale została przekształcona w stopniu tak znacznym, że zatarto jej pierwotne wartości.   Jak zatem zachować pamięć o tym, co w ciągu ostatnich dwudziestu lat zostało zniszczone lub podlegało procesom przemian w strukturze przestrzennej Warszawy? I czy jest to w ogóle potrzebne?   Spotkanie poprowadzi:Patrycja Jastrzębska autorka projektu „Tu było, tu stało" (Stowarzyszenie „Masław")  Publikacją oraz debatą chcemy skłonić odbiorców do refleksji na temat zmieniającej się stolicy. Chcemy też poszukać szans na zachowanie w pamięci bezpowrotnie utraconych pereł stołecznej architektury, które dla wielu z nas były nie tylko budynkami, ale też miejscami przywołującymi najpiękniejsze wspomnienia sprzed lat.  Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/589130764457701/   Koncepcja i opracowanie merytoryczne mapy: Patrycja Jastrzębska 
Konsultacje merytoryczne: prof. Waldemar Baraniewski
Redakcja: Joanna Adamczyk
Opracowanie graficzne: Zofia Herbich

Publikacja dofinansowana ze środków m. st. Warszawy 

Partnerzy projektu:
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Narodowe Centrum Kultury

Patroni medialni:
Aktivist
RDC
Miesięcznik Stolica
Miesięcznik Architektura Murator 
BRYŁA

Więcej informacji na:

http://maslaw.org.pl/
http://www.dsh.waw.pl/
https://www.facebook.com/TuByloTuStalo

Pozdrawiam,
Aleksandra Pawlak
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej „Masław"

www.maslaw.org.pl

https://www.facebook.com/TuByloTuStalo

wtorek, 12 listopada 2013
Przypominam/uświadamiam, iż trwa festiwal "Warszawa w budowie". Jedną z jego części jest wystawa w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy na Rynku Starego Miasta. U mnie drobna zajawka a jak ktoś ma ochotę, niech wysupła 1 zł (tyle kosztuje wstęp) i idzie. 
07:04, wczorajidzis, wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
Archiwum
Wyniki ostatnich akcji

Valid HTML5

Poprawny CSS!