GTWb_top GTWb_top
Uwaga, do 25 bieżącego miesiąca zgłaszamy tematy na następną akcję pod tym adresem [link]. Jedna osoba może zgłosić jeden temat. Od 26 do końca miesiąca głosujemy.

Zgłoszone tematy:

Brak tematów.

czwartek, 10 listopada 2016

Gdzie mieszkali Żydzi w Warszawie w XVIII wieku? – wykład dr Hanny Węgrzynek 21 listopada (poniedziałek), 19:00, wstęp wolny

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ul. Anielewicza 6, 00-157 Warszawa 

W drugiej połowie XVIII wieku Warszawa przeżywała okres gwałtownego rozwoju. W niespełna pół wieku jej ludność wzrosła kilkakrotnie. Miasto, jako centrum życia politycznego, kulturalnego i gospodarczego, przyciągało nowych osadników. Znalazło się wśród nich wielu Żydów, którzy już wówczas stanowili około 8- 10 %mieszkańców miasta.

Przybywali tu praktycznie ze wszystkich zakątków Rzeczypospolitej, pomimo że oficjalnie nie wolno im było w Warszawie mieszkać. O tym jak radzili sobie w stolicy schyłku XVIII wieku, gdzie mieszkali, czym się zajmowali i jakie mieli problemy, opowie dr Hanna Węgrzynek, historyczka z Muzeum POLIN, przywołując podczas wykładu nieznane dotychczas źródła.

 Wykład towarzyszy ukazaniu się drugiego tomu serii wydawniczej „Źródła do dziejów Żydów Polskich” zatytułowanego: "Regestr osób żydowskich spisany w miesiącu styczniu roku 1778 w Warszawie" pod red. dr Hanny Węgrzynek. "Regestr…" stanowi spis ponad 3500 Żydów. Przy poszczególnych osobach odnotowani zostali członkowie ich rodzin i służba domowa, podana została nazwa ulicy, przy której zamieszkiwali oraz nazwisko właściciela nieruchomości, a także – co wyjątkowe – nazwy miejscowości, z których pochodzili. Pozwala to odtworzyć zarówno topografię żydowskiego osadnictwa w Warszawie, jak i kierunki migracji Żydów w drugiej połowie XVIII wieku. Jest to unikatowe źródło historyczne, pokazujące początki formowania się jednego z największych ośrodków żydowskich w Europie.

Wprowadzenie – redaktor serii prof. Anna Michałowska-Mycielska (Instytut Historyczny UW). 

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Szanowni Państwo,

w imieniu Pracowni Filmowej "Cotopaxi" zapraszamy na "Późne debiuty: Akademia" – pokaz wyjątkowych krótkometrażowych filmów autorstwa 50 seniorów z warszawskiego Śródmieścia, Targówka i Mokotowa, którzy przez ostatnie miesiące pracowali z animatorami kultury, dzięki czemu poznali tajniki tworzenia filmu.

Zaprezentowane zostaną filmy poruszające różne aspekty życia współczesnych seniorów, w tym m.in
.: 

- losy włoskich muzyków będących wolontariuszami w hospicjum,
- historia dwóch przedstawicieli odmiennych pokoleń próbujących odnaleźć swoje miejsce w Polsce – kraju przodków,
- opowieść kilkorga bohaterów, którzy w dojrzałym wieku odkrywają, że łączą ich żydowskie korzenie.

 

„Późne debiuty: Akademia”  
18.12.2015 (piątek), g. 17:30 // Pokaz premierowy

22.12.2015 (wtorek), g. 17:30 // Pokaz specjalny


Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5 (sala niebieska). WSTĘP WOLNY
https://www.facebook.com/events/1064302153601427/

wtorek, 03 listopada 2015
Listopad w Klubie Komediowym będzie zupełnym, przeciwieństwem tego, co dzieje się na zewnątrz. Właściwie im ciemniej i zimniej, tym ciekawiej i milej w piwnicy przy pl. Zbawiciela. W tym miesiącu do klubu zawita artystyczna różnorodność i wielopokoleniowość. Pojawi się Jacek Fedorowicz ze swoim autorskim wieczorem, odbędzie się Wielka Bitwa na Freestyle, zostaną zorganizowane urodziny kultowego artysty Juliana Antoniszczaka. Fanów teatru improwizowanego Klancyk ucieszy informacja, że grupa zacznie grać dwa różne spektakle w wybrane piątki. Listę gości uzupełnią Czesław Śpiewa, Michał Ogórek, Mirosław Wlekły, a nawet naukowcy z Centrum Nauki Kopernik! 3-8.11
Pierwszy tydzień rozpoczniemy (3.11) monodramem ?Co modna Pani wiedzieć powinna?, który dekonstruuje szereg obowiązków i powinności nakładanych na współczesne kobiety.  W środę (4.11) gościem specjalnym Klubu będzie Jacek Fedorowicz, który zaprezentuje swój autorski projekt, pełen skeczy komediowych monologów. Klancyk (6.11) ze względu na zmniejszenie widowni w  Klubie zadebiutuje z podwójnym graniem jednego wieczoru. Najpierw o godz. 19:00 przedstawią Zaburzone osobowości a godz. 21:00 Pana Harolda. Reszta repertuaru to raj dla fanów improwizacji, w tym tygodniu pojawią się: Humbuk, Musical Improwizowany oraz spektakl improwizowany dla najmłodszych widzów ? Nikt nic nie wie. Chętni w spróbowaniu swoich sił w impro mogą wybrać się (5.11) na wieczór krótkich gier, po którym odbędzie się dżem.

9-15.11
Kolejny tydzień to koncerty Piotra Sikory oraz Zespołu Ryby, kultowe dubbingi  sejmowe, gdzie improwizatorzy zaprezentują widowni swoją wizję rzeczywistości (10.11). Na scenę klubu powraca także wieczór obrzydliwości , czyli improwizacja bez tabu i żadnych granic (12.11). Klancyk ponownie zaprosi na  swój podwójny wieczór, najpierw zagrają motywy związane z  piątkiem 13go (13.11 godz.19:00), a potem krótkie gry, czyli format Komora maszyny losującej jest pusta (13.11 godz. 21:00). Zwieńczeniem szalonego tygodnia będą urodziny Juliana Antoniszczaka (14.11). Wieczór ?Na tropie Entropii ? Julian Antonisz? to wspólne oglądanie filmów, improwizacje, komiksy, muzyka i nawet super specjalne drinki plazmotwory. Tuż po awangardowych urodzinach wraz w Klubie odbędzie się Wielka bitwa na Freestyle, organizowana we współpracy z Radiem Kampus. Dla miłośników Warszawy, Hulaj przygotował improwizacje po warszawsku, spektakl do którego inspiracją będą dawne zdjęcia stolicy (15.11).

16-22.11
Kolejny tydzień to przede wszystkim różne formy improwizacji ? duety (Pip Show,  Sufin/Młynarski) i trio Hurt Luster (17.11), Mała gra o nic, czyli komediowy  teleturniej improwizowany prowadzony przez mistrza w tej dziedzinie ? Maćka  Buchwalda (19.11) i Bitwa na dubbingi (21.11). W środę 18.11 gościem  specjalnym grupy Hofesinka będzie Czesław Śpiewa. Improwizatorzy zagrają  do jego monologów, a może i piosenek. Trzeci tydzień listopada to także święto dla fanów stand-up?u. W tym tygodniu (19.11) pojawi się na scenie Antek Syrek-Dąbrowski ze swoim autorskim projektem  ?Everyman?, a w niedzielę (22.11) Klub Komediowy i Centrum Nauki Kopernik  zapraszają na Pierwszy stand-up naukowy.

23-30.11
Ostatni tydzień listopada do trzeci odcinek serialu teatralnego ?Fabularny  przewodnik po?Ostatnich pożegnaniach? (25.11), seria komentarzy do  rzeczywistości w ramach ?Wiadomości z ostatnich chwili? z Michałem Ogórkiem  (26.11) oraz element tradycji, czyli improwizowane Andrzejki (29.11) w Klubie  Komediowym. Klancyk zaprosi na trzeci spektakl w cyklu ?Non-fiction? z Instytutem  Reportażu i będzie grał do inspiracji Mirosława Wlekłego.  W tym tygodniu odbędzie  się także premiera drugiej części autorskiego skecz show ?Niektóre długopisy  piszą wolnej? (28.11), który stworzyli artyści związani z Klubem.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wydarzeniami na stronie www.komediowy.pl oraz do rezerwacji online:
www.komediowy.pl, www.facebook.com/klubkomediowy

Kontakt:
Bartosz Młynarski
Klub Komediowy
Manager programowy i ds. promocji i marketingu
e-mail: bartek@komediowy.pl, tel. 666 950 804
czwartek, 28 maja 2015

WYKŁADY, PRELEKCJE, POGADANKI

 

TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE

„KONIE W WARSZAWIE XIX I XX W.”

MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA W WARSZAWIE

 

 

-    13 czerwca, godz. 16.00 – Powoźnictwo warszawskie od XVII wieku do II wojny światowej,

wykład prowadzi Andrzej Novák-Zempliński (Polskie Towarzystwo Powozowe)

-    27 czerwca, godz. 16.00 – Koń z Warszawą w tle, czyli wędrówka po Warszawie na starej fotografii,

prelekcję prowadzą Krzysztof Jaszczyński i Ryszard Mączewski (Fundacja „Warszawa1939.pl”)

-    11 lipca, godz. 16.00 – Konna Policja Państwowa, wykład prowadzi dr hab. Aleksander Głogowski (Uniwersytet Jagielloński)

-    25 lipca, godz. 16.00 – Konie w służbie warszawskiej komunikacji publicznej,

prelekcję prowadzi Marcin Kozoń (Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie)

-    8 sierpnia, godz. 16.00 – Los warszawskich koni i pierwsze próby ochrony ich praw,

prelekcję prowadzi kust. Hanna Polańska (Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie), kuratorka wystawy, spotkanie poprzedzioprowadzanie kuratorskie

-    22 sierpnia, godz. 16.00 – Zarys historii Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej, czyli początki warszawskiego pogotowia ratunkowego,

prelekcję prowadzi Krzysztof Wittels (Stowarzyszenie Nasz Norblin)

 

WSTĘP WOLNY!!!

 

Informacje:

a.hrynkiewicz@muzeum.warszawa.pl

tel.: 22 522 66 38

 

13 czerwca, godz. 16.00 – Powoźnictwo warszawskie od XVII wieku do II wojny światowej, wykład prowadzi Andrzej Novák-Zempliński (Polskie Towarzystwo Powozowe)

 

Andrzej Novák-Zempliński, artysta  malarz, uczeń profesorów Michała Byliny

 i Ludwika Maciąga

. Głównym tematem jego malarstwa są konie, pejzaże i architektura. Przez wielu uważany za najwybitniejszego współczesnego malarza zajmującego się tą tematyką. Laureat nagród w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego. Jest właścicielem odrestaurowanego z pietyzmem dworu w Tułowicach

.  Od wielu lat pasjonuje się tradycyjnym powożeniem, kolekcjonuje zabytkowe powozy, jest prezesem Polskiego Towarzystwa Powozowego.

 

W okresie, którego dotyczy wykład, w Warszawie funkcjonowało kilkadziesiąt warsztatów i fabryk powoźniczych, wymienić można choćby firmy Tomasza Dangla czy Józefa Rentla. Powstawały tu najróżniejsze typy pojazdów, od najbardziej reprezentacyjnych, po codzienne, wiejskie. Ulice Warszawy przemierzały wszelakie pojazdy o trakcji konnej – omnibusy, tramwaje, dorożki, wozy i platformy towarowe, wózki, wasągi i bryczki, kibitki, karawany, wozy straży ogniowej i pogotowia ratunkowego (Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej). Wśród nich wyróżniały się klasą i urodą zaprzęgi magnackie. I choć wyrównane fasulcami głowy i kurtyzowane ogony budzą refleksję nad losem koni, a nawet sprzeciw, urody i stylu odmówić im nie można.

O tamtej Warszawie, o rzemieślnikach-artystach opowie nam wybitny znawca tematu. ZAPRASZAMY!

 

 

czwartek, 21 maja 2015

Jak co roku w BUW otwiera się wystawa "Plany na przyszłość", prezentująca nowe inwestycje i projekty architektoniczne. Kto ciekaw (masochiści wzrokowi szczególnie), może iść za friko tamże. 

 http://planynaprzyszlosc.waw.pl/
14:28, wczorajidzis, wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
środa, 27 listopada 2013

Serdecznie zapraszamy na premierę drugiej części mapy "Tu było, tu stało" połączoną z debatą.

Już 28 listopada 2013 roku ukaże się druga część drukowanej mapy Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku, która jest integralną częścią projektu „Tu było, tu stało".  „Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku" jest kontynuacją mapy wydanej w 2011 roku.
Mapa jest dwujęzyczna (z tłumaczeniem na język angielski) i bezpłatna.Zawiera zdjęcia dwudziestu obiektów wraz z opisami, nazwiskami projektantów, datami powstania, a także wyburzeń. W edycji 2013 znalazły się m.in. Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie, Koszary Grodzieńskiego Pułku Huzarów czy Zakład Przemysłu Odzieżowego „Cora", a także obiekty wciąż istniejące, ale w sposób znaczący przekształcone z zatarciem ich wysokiej klasy architektonicznych wartości: zespół SKS „Warszawianka", wnętrza Dworca Śródmieście czy bar „Wenecja".

PREMIERA MAPY POŁĄCZONA JEST Z DEBATĄ, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ:


28 LISTOPADA 2013 (CZWARTEK), GODZ. 18 W 
Dom Spotkań z Historią, ul. KAROWA 20.  Stolica to miasto przemian i intensywnego rozwoju, odbywającego się także kosztem cennej architektury, która „znika na naszych oczach", czasem w blasku fleszy, częściej jednak po cichu.W trakcie debaty przywołamy warszawską architekturę, która zniknęła bezpowrotnie bądź też istnieje nadal, ale została przekształcona w stopniu tak znacznym, że zatarto jej pierwotne wartości.   Jak zatem zachować pamięć o tym, co w ciągu ostatnich dwudziestu lat zostało zniszczone lub podlegało procesom przemian w strukturze przestrzennej Warszawy? I czy jest to w ogóle potrzebne?   Spotkanie poprowadzi:Patrycja Jastrzębska autorka projektu „Tu było, tu stało" (Stowarzyszenie „Masław")  Publikacją oraz debatą chcemy skłonić odbiorców do refleksji na temat zmieniającej się stolicy. Chcemy też poszukać szans na zachowanie w pamięci bezpowrotnie utraconych pereł stołecznej architektury, które dla wielu z nas były nie tylko budynkami, ale też miejscami przywołującymi najpiękniejsze wspomnienia sprzed lat.  Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/589130764457701/   Koncepcja i opracowanie merytoryczne mapy: Patrycja Jastrzębska 
Konsultacje merytoryczne: prof. Waldemar Baraniewski
Redakcja: Joanna Adamczyk
Opracowanie graficzne: Zofia Herbich

Publikacja dofinansowana ze środków m. st. Warszawy 

Partnerzy projektu:
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Narodowe Centrum Kultury

Patroni medialni:
Aktivist
RDC
Miesięcznik Stolica
Miesięcznik Architektura Murator 
BRYŁA

Więcej informacji na:

http://maslaw.org.pl/
http://www.dsh.waw.pl/
https://www.facebook.com/TuByloTuStalo

Pozdrawiam,
Aleksandra Pawlak
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej „Masław"

www.maslaw.org.pl

https://www.facebook.com/TuByloTuStalo

wtorek, 12 listopada 2013
Przypominam/uświadamiam, iż trwa festiwal "Warszawa w budowie". Jedną z jego części jest wystawa w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy na Rynku Starego Miasta. U mnie drobna zajawka a jak ktoś ma ochotę, niech wysupła 1 zł (tyle kosztuje wstęp) i idzie. 
07:04, wczorajidzis, wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 października 2012
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych zaprasza na wykład Agnieszki Szypulskiej:

,,Fenomen Warszawy? i ,,To moim oczkiem? ? warszawskie (foto)blogi

,,Cyberprzestrzeń to też przestrzeń. Można ją poznać zupełnie tak jak tę z ulic i budynków. A najlepiej zrobić to z przewodnikiem! Dlatego w ten czwartkowy wieczór zapraszam na oprowadzanie po świecie warszawskich blogów."
Agnieszka Szypulska 

miejsce: w Klubie Podróżnik, ul. Felińskiego 37
czas: 25 października 2012 (czwartek)
godzina: 19:00 

piątek, 01 czerwca 2012
Stowarzyszenie„Pracownia Etnograficzna” i Wyłącz System! zapraszają na spacer z audioprzewodnikiem „Warszawa opozycjonistek”.

W niedzielę, 3 czerwca o 14.00 ruszamy spod kawiarni CORSO na pl Zbawiciela.

Audioprzewodnik "Warszawa opozycjonistek" to nie tylko spacer, ale też dźwiękowe wspomnienie gorącego okresu rodzącej się "Solidarności" i zimowego wprowadzenia stanu wojennego. Dyskusje i przyjęcia, dary z zachodu i książki z drugiego obiegu, ale też aresztowania i rewizje, nieobecny, bo zaangażowany w walkę z system mąż i dzieci, którymi trzeba się zająć - tym żyły warszawskie działaczki. Przenieś się wraz z nimi do konspiracyjnych mieszkań, kolejek w sklepach i na demonstracje.

Audioprzewodnik dostępny będzie od soboty, 2 czerwca na
www.wylaczysystem.pl oraz na  www.miejskasciezka.pl.

Do udziału w spacerze niezbędny jest własny sprzęt umożliwiający słuchanie audioprzewodnika. Ściągnij na swoje mp3/telefon plik i chodź z nami zwiedzać "Warszawę opozycjonistek".

Występują: Anna Bikont, Wiesław Bieliński, Teresa Bogucka, Jacek Czaputowicz, Ewa Hołuszko, Anna Komorowska, Ewa Kulik – Bielińska, Ewa Milewicz, Danuta Przywara, Zofia Romaszewska, Danuta Stołecka, Ludwika Wujec
Czyta: "Zośka" - Justyna Wasilewska

Scenariusz: Róża Rzeplińska
Współpraca: Anna Czyżewska, Edyta Piotrowska, Olga Rembielińska, Patryk Zakrzewski, Mateusz Luft

Realizacja nagrania i montaż: Katarzyna Mill
Redakcja: Magda Papuzińska

Produkcja: Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego

Dziękujemy pracownikom i pracowniczkom Kancelarii Prezydenta RP oraz Domu Spotkań z Historią za pomoc w realizacji projektu, Instytutowi Etnologii i Antropologii Kulturowej UW za udostępnienie materiałów archiwalnych oraz Zespołowi RaszFilm za udostępnienie filmu "BiałoCzerwone".

W spacerze wykorzystaliśmy fragmenty nagrań archiwalnych Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, filmu „Białoczerwone” (produkcja RaszFilm, Społeczne Gimnazjum nr. 20 w Warszawie) i książki Shany Penn „Podziemie Kobiet”.

Projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków CEE Trust oraz Fundacji Kronenberga.

Szczegóły dotyczące wydarzenia są także dostępne na Facebooku: http://www.facebook.com/ events/240418602739006/?notif_ t=plan_user_joined

 
1, 2, 3, 4
Archiwum
Wyniki ostatnich akcji

Valid HTML5

Poprawny CSS!